vytvarny-kurz.cz / návody / malujeme na hedvábí / Malování na hedvábí voskem

Malování na hedvábí voskem


tip_hedvabi_vosk1
1. Co budete potřebovat? Napínací rám, plochý štětec na vosk, napínací háčky nebo trojpřipínáčky,  zažehlovací barvy na hedvábí, hedvábí, batikovací vosk, tjanting - pero na vosk, papírové utěrky, svíčku.

2. Pár granulek vosku nasypte do tjantingu a nahřejte jej nad svíčkou. Vosk se rozpustí a bude vytékat kovovou trubičkou. Vosk musí vytékat plynule. Vyzkoušejte si to na papíru - pero musí pouštět jen tenkou linku, příliš přehřátý vosk vám bude dělat kapky. Šíře stopy vosku závisí na průměru trysky. Při malování držte tjanting mírně nakloněný tak, aby se nedotýkal hedvábí a neponičili jste si namalované linky. Tělo tjantingu občas otřete zespodu utěrkou, aby se vám při náhodném dotyku hedvábí nezašpinilo. Chce to jen trochu cviku, uvidíte, že za chvilku se s perem skamarádíte.

3. Vosk ihned po nanesení na hedvábí tuhne a tak nemusíte čekat, jako u malování konturou několik hodin, než začnete malovat barvou. Stejně jako u konturového malování si však skontrolujte proti světlu, zda jsou všechny linky uzavřené, aby vám barva neutíkala mezerami do dalších ploch. 

tip_hedvabi_vosk2

4. Po zaschnutí barev můžete ještě  hedvábí dozdobit tzv. krakelováním. Na  namalované hedvábí  (na světlé plochy) naneste plochým štětcem rozehřátý vosk. Vrstva vosku nesmí být ani příliš tenká (vosk by se drolil), ani příliš silná - při krakelování by se odlupovaly velké plochy vosku najednou.

5. Po nanesení vosku sundejte hedvábí z rámu a dejte ho na chvíli do ledničky. Pak celý šátek s voskem v ruce pomačkejte.Vosk popraská a vytvoří drobné praskliny. Hedvábí pak napněte zpátky na rám a do prasklin vetřete kontrastní tmavou barvu. Odlijte si ji třeba do víčka od PET lahve a štětec namáčejte jen do víčka, ať si šupinky vosku nezanesete do originální lahvičky s barvou.

6. Po  důkladném zaschnutí barev žehlete přes savý papír tak dlouho, až se do něj vsákne všechen vosk. Použijete-li noviny, musí být alespoň 6 týdnů staré, jinak by na hedvábí zůstaly stopy tiskařské barvy. Pak hedvábí opatrně vyperte a opět přežehlete. Máte-li štětce s přírodními štětinami, odstraníte z něj vosk také přežehlením přes noviny.Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena