vytvarny-kurz.cz / návody / práce s papírem / Metalické vločky - jak na to

Metalické vločky - jak na to


Metalické vločky nás okouzlily. A to natolik, že jsme pro vás natočili videopostup jak s nimi pracovat. Na video se můžete podívat zde: 

Metalické vločky vám ozdobí kovovým efektem všechny povrchy -  můžete  je použít  na papír, dřevo,  plast, kov, kámen, sklo .... a vytvořit tak krásné dekorace vašeho interiéru. Nabídku vloček a lepidel najdete na našem e-shopu

Jsou vyráběny z jemné folie která svým složením připomíná materiál, který používají restaurátoři.  Zde však v hobby kvalitě a za zajímavou cenu

Vločky si z originálního balení (ve kterém jsou načechrány) vysypte do plastové krabičky s víčkem, velikost krabičky přizpůsobte dekorovaným předmětům které se chystáte zdobit tak, ať například přání a pod. nemusíte příliš ohýbat nebo krčit.  

Vločky můžete na povrch dekorovaných předmětů nanášet pomocí lepidla nebo oboustranného samolepicího papíru. 

Lepidlo a šablony 

  • plastové šablony
  • papírové šablony

Lepidlo aplikujte štětcem nebo kouskem houbičky tupováním. Vrstu lepidla nanášejte jen tenkou, větší vrstva lepidla neudělá lepší efekt, naopak budete déle čekat než lepidlo zprůhlední a povrch nebude tak hladký. Tupujeme z výšky, nezatíráme, aby se lepidlo nedostalo pod šablonu. Po nanesení je lepidlo bílé. Jakmile zprůhlední, vložte předmět do metalických vloček a houbičkou na nádobí - hladkou stranou, pak zbytek vloček otřete zpět do krabičky s vločkami tak, aby metalická vrstva zůstala hladká. Co se nepřilepilo už se nepřilepí a tak se nebojte a pořádně hladkou stranou houbičky přebytečný materiál setřete.

Toto speciální lepidlo nelze zaměnit za klasická lepidla jako např. Herkules, protože ta jsou je buď tekutá, nebo uschnou. Také dobu zavadnutí - kdy lepidlo přilne k povrchu a jemně proschne nelze ošidit. (cca 3-4 minuty)  Pokud byste nanesli vločky okamžitě po nanesení lepidla, stáhli by jste houbičkou vločky i s lepidlem. Že je lepidlo připravené poznáte z toho, že změní barvu - z bílé na mléčnou. U bílého papíru to však nepoznáte, proto raději počkejte ty tři minuty ....

Šablony opatrně očistěte vlhčeným ubrouskem, tady však hrozí při opakovaném čištění poškození. Jednodušší varianta je použít papírové šablony, například z papírových výřezů jako jste viděli ve videu, nebo si vyrobte svou šablonu vyříznutím na Big Shotu popř.využijte výsekové strojky.

Výrobci uvádějí také možnost nanést lepidlo na razítkovací podušku a tímto způsobem razítkovat.  Vzhledem k reliéfnímu povrchu razítka však počítejte s tím, že razítko bude velmi těžké po práci očistit tak, aby jste s ním mohli dále razítkovat klasickým způsobem s využitím razítkovacích podušek. takže za mě - tuto techniku nedoporučuji a nepoužívám.

Oboustranný samolepicí papír

Díky tomu, že vrstva lepidla je schovaná mezi dvěma vrstvami podkladového papíru můžete využít při práci  Big Shot nebo výsekové strojky.

Z vyseknutého motivu odstraníte jednu podkladovou vrstvu a přilepte jej na hladký  předmět - papír, sklo, kov, dřevo .....Pak odstraňte druhou krycí vrstvu a zdobený předmět ponořte do metalických vloček tak, aby vločky pokryly celý povrch lepidla. Přebytky vloček pak opět odstraňte houbičkou.

S využitím oboustranného samolepicího papíru a metalických vloček můžete také vyrábět krásná přání z ubrouskové techniky nebo si můžete vyrábět samolepky z jakéhokoliv obrázku z novin, časopisu nebo fotografie.

Ubrousek vystřihněte nebo otrhejte - jemný otrhaný přechod pak vynikne zejména při zdobení  metalickými vločkami. Pak z oboustranného samolepicího papíru vystřihněte obdélník o půl centimetru na každé straně větší než je motiv z ubrousku. Odstraňte vrchní krycí vrstvu a na ni přilepte motiv z ubrousku, ze kterého jste odstranili dvě přebytečné vrstvy. Protože lepíme tzv. suchou cestou, ubrousek se lepidlem nenavlhčí, nezkrabatí a krásně jej vyhladíte. Vrstva lepidla je bílá, takže motivy z ubrousku krásně vyniknou a můžete tak zdobit i tmavé povrchy. Po okrajích vám zůstane vrstva lepidla kterou opět namočte do metalických vloček a přebytek vloček setřete. Pak odstraňte spodní krycí vrstvu z papíru a přilepte na přání nebo na karton který pro větší plastický efekt přilepte na přání s využitím oboustranných pěnových čtverečků.

No a teď si znovu pusťte video. Když to čtu, myslím, že lépe než popisem jsem to vyjádřila obrazem :-)

A jako vždycky - pokud se ještě chcete na něco zeptat, volejte nebo pište

Iva

 

 

 Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena