vytvarny-kurz.cz / návody / svíčky / Odlévané svíčky z parafínu

Odlévané svíčky z parafínu


1. Co budete potřebovat? Formu na svíčky (pro první pokusy s odléváním parafínu vám postačí i obyčejný kelímek od zakysané smetany nebo vroubkovaný kelímek na kávu z automatu), stolní olej, plastickou hmotu na utěsnění otvoru, jehlu, parafin, stearin, barvítkabavlněný knot, hrnec a vařič.

2. Formu vymazejte stolním olejem, udělejte otvor a protáhněte jím knot. U otvoru knot zajistěte pomocí špendlíku a otvor utěsněte pomocí plastické hmoty (plastelina, samotvrdnoucí hmota, fimo...)

3. Na druhé straně formy napněte knot. Propíchněte jej dlouhou jehlou a napnutý ho opřete o okraje formy.

tip_svicka2

4. Parafin smíchejte se stearinem (na 1 kg vosku přidejte 150 - 250 g stearinu). Díky přídavku stearinu se parafin více smršťuje, svíčky se lépe vyklápějí z forem a nelepí se k nim. Směs rozpusťte v hrnci a přidejte kousek barvítka. Odlévejte při teplotě 80-90 °C (až je vosk téměř rozpuštěný). Vosk zbytečně nepřehřívejte, mohl by se vznítit. Pokud by se vám to stalo, stačí jen zamezit přístupu vzduchu. Na hrnec dejte pokličku a opatrně jej sundejte ze sporáku.

5. Chcete-likombinovat více barevných vrstev nad sebou, nechávejte vrstvy průběžně tuhnout, aby se jednotlivé barvy vzájemně nesmíchaly.

6. Po vychladnutí a viditelném ztuhnutí můžete odstranit špendlík, těsnící hmotu a špikovací jehlu. Poté stačí svíčku opatrně z formy vyklopit.

Přejeme Vám krásné zimní večery s romantickou atmosférou při svíčkách!

 Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2019 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena