vytvarny-kurz.cz / Výtvarné techniky / Batika

Batika


technika_batikovani_II

Batika je oblíbenou a stále moderní technikou při zdobení textilií. Své kořeny má v Asii a Africe. Dříve se pro barvení látek používaly přírodniny, dnes se barví většinou chemickou cestou. I dnes však můžete vyzkoušet barvení s kopřivami, ostružníkem, kostivalem nebo černým bezem….
Batikou můžete změnit svůj šatník i textilní dekorace celého bytu - prostírání, závěsy, polštáře, šály, trička, šaty ….. seznam je takřka nekonečný. Batika je hravá technika která umí překvapit barvami i nekonečnou škálou vzorů!
Vyzkoušejte si různé druhy batikování - vázanou, sypanou, šitou, voskovou batiku, nebo jen elegantní jemné prolínání barev.

Materiál

Barvy na batiku - barvy na bavlnu, viskózu a len CHEVAS. Tradiční barvy českého výrobce pro barvení látek za tepla. 1 sáček obarví cca 400 g látky. Barvit těmito barvami můžete na vařiči i v pračce.
Fixativ pro ustálení barev - dříve se používala jako ustalovač octová voda, nyní máte k dispozici profesionální prostředek, který pomáhá ustálení barev. Balení 500 ml, ředí se vodou v poměru 100 ml fixativu a 5 l vody, doba ustálení je 20 minut.
Batikovací vosk - směs včelího vosku a parafínu. Rozehřátý vosk se nanáší na látku štětcem nebo pomocí tjantingu - kovového rezervoáru na vosk.

Pomůcky

Tjanting - kovový rezervoár (pero) na vosk. Do baňatého rezervoáru nasypte několik vloček vosku a nechejte nahřát nad ohněm. Vosk se rozpustí a po nahnutí pera vosk vytéká trubičkou a vytváří pravidelnou jemnou linku kterou můžete malovat na látky i složité vzory. U batikování voskem se však musí použít barvy, kterými lze barvit za studena.
Textil - na batikování se nejčastěji používají přírodní materiály (bavlna, vlna, hedvábí, len). Textilie před barvením namočte do vody ať se odstraní apretura. Batikované materiály by měly obsahovat alespoň 90 % přírodních vláken. Z naší nabídky - bavlněné tašky , povlak na polštář, hedvábná metráž, hedvábné šály a šátky.

Publikace

Batika tie-dye - Jarmila Pánková


Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena