vytvarny-kurz.cz / Výtvarné techniky / Drátování

Drátování


technika_dratkovani

Drátenické řemeslo vzniklo v nejchudších oblastech Slovenska, kde se toto povolání dědilo z otce na syna. Dráteníci putovali od domu k domu, za kousek jídla a drobný peníz opravovali poškozené hliněné nádobí a nářadí. Nové nádobí bývalo drahé a tak si nechávaly hospodyně často oplétat i nové hrnce aby je ochránily před rozbitím. 
Dnes se dráty používají zejména při  výrobě šperků a drobných dekoračních předmětů. 

Tipy

Drátování na podložce


Fotogalerie

Materiál

Měděný drát - je nejlepší pro první pokusy. Je měkký, poddajný a dobře drží tvar. Má červenohnědou barvu v široké škále odstínů. Často se tyto dráty také barevně lakují. Pro svou měkkost je vhodný zejména při práci na podložce pro drátování. Ze stejných důvodů jej však raději nepoužívejte pro výrobu zátěžových úseků šperků, zejména zapínání . Železný drát (ocelový) - pevný drát, žíhaný, tmavě šedé barvy, citlivý na vlhko, snadno reziví.
Mosazný drát - žluté barvy, v místech opakovaného ohybu je náchylný k ulomení.
Včelařský drát - lesklý, měkký drát o síle cca 0,3 mm. Je to nejdostupnější a nejlevnější drát.  Není  však povrchově stálý.
Zubařský drát (osteofix)
- trvanlivý a velmi kvalitní drát. Je vyroben ze slitiny chrom-nikl-molybdenová ocel stabilizovaná titanem. Nemá karcinogenní ani jiné toxické účinky. Nekoroduje a pro své vlastnosti používá zejména při výrobě bižuterie. Nevýhodou je jeho vyšší cena. Alergické reakce nebyly prokázány, přesto se nedoporučuje jeho použití u osob alergických na nikl. 
Hliníkový drát - je velmi měkký, dobře se zpracovává ale u menších průměrů špatně drží tvar. Z 2 mm drátů se krásně tvarují základy pro zajímavé šperky obšívané korálky.
Postříbřený a pozlacený drát - pro svou barvu jsou vhodné pro výrobu šperků, vrstva pokovu je však tenká (cca 2 molekuly) a časem zejména na namáhaných místech postupně jeho mosazné jádro koroduje. To však může být i výhoda, zejména kombinujete-li pokovený drát s bižuterními komponenty nebo korálky se stejnou povrchovou úpravou.

Hobby dráty jsou k dostání pouze v kruhovém průřezu. Běžně se setkáte s průměry drátků od 0,2 do 2 mm.

Pomůcky

Nářadí - ploché kleště , ketlovací, (s kulatými čelistmi) a štípací. Pro stříhání tenkých drátků můžete použít i nůžky.
Kůže - protažením kůží drát uhladíte, narovnáte a připravíte si pro další práci, můžete také kousek kůže použít mezi zoubkové čelisti plochých kleští ať si při práci nepoškodíte měkké drátky.
Kladívko a kovadlinka -  (kovová, nebo alespoň dřevěná podložka) pro rozklepávání drátku. Rozklepáním drátku se výrobky zpevní .
Brusné papíry a pilník - pro zabroušení ostrých krajů a začištění ( č. 200 - 250).
Tyčinky pro tvorbu pružin - kovové, plastové nebo i dřevěné, musí však být hladké, aby se vytvořená pružinka dala dobře stáhnout.
Podložka pro drátování
- plastová nebo kovová destička s předvrtanými otvory pro kovové kolíčky. Zapíchnutými kolíčky do podložky si vytvoříte obrazec a kolíčky pak obtáčíte drátem. Můžete si tak vytvářet symetrické ploché tvary pro tvorbu originálních náušnic, náramků nebo  náhrdelníků. Nevhodnější průměr drátu pro práci na destičce je 08 mm.

Publikace

Drátování - Světlana Procházková
Drátované šperky II - Karla Hátleová
Drátované šperky III - Karla Hátleová
Drátované šperky - Alena Samohýlová, Alena Vondrušková


Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena