vytvarny-kurz.cz / Výtvarné techniky / FIMO

FIMO


technika_fimo

Měkké a barevné polymerové hmoty jsou svými vlastnostmi jako stvořené pro tvorbu efektních náhrdelníků, náramků a náušnic, ale i broží, přívěšků na klíče nebo mobil.

Tipy

Kouzelné kostičky z extrudéru

Fotogalerie

Materiál

FIMO - jedna z nejkvalitnějších polymerových hmot na našem trhu. Můžete si vybrat měkčí provedení SOFT nebo CLASSIC. Barvy jsou vzájemně mísitelné a pokud si nevyberete z bohaté barevné škály výrobce, můžete si namíchat vlastní odstín. Kromě základní barevné řady je FIMO k dostání v kovových odstínech, transparentní (po vypálení zprůhlední), perleťové,  fosforeskující a v imitaci kamene. FIMO se fixuje zapékáním v elektrické troubě po dobu cca 30 minut na 110°C. 

Pomůcky

Pracovní podložka - podložka musí být hladká, aby se její struktura neotiskovala do FIMA  a pevná, protože při práci budete často používat řezák. Ideální jsou hladké keramické dlaždičky, které koupíte za pár korun v hobby marketu a můžete na nich FIMO rovnou i zapékat.
Řezáky - na trhu je řada profesionálních řezáků, pro začátek si vystačíte s řezákem z odlamovacího nožíku. Nezapomeňte před prací řezáky důkladně odmastit! Pro řezání drobných detailů je vhodnou pomůckou i modelářský skalpel.
Válení FIMA - povrch válečku musí mít stejné vlastnosti jako podložka - hladký, bez pórů a pevný. Dřevěné válečky raději nechejte v kuchyni, dřevo je porézní, FIMO se na něj lepí a také se dřevo snadno zabarví. Jestli je to však jediný váleček co máte doma, položte na FIMO hladkou EURO folii nebo sáček a můžete válet. Výrobce dodává i originální akrylový váleček, který však nepatří k nejlevnějším a začátečníkům stejnou službu udělá i kus novodurové trubky nebo skleněná láhev.
Strojek na nudle - při ručním válení se vám nikdy nepodaří vyválet celý plát na jednotnou tloušťku. Na strojku si můžete nastavit tloušťku jednoduchým pootočením knoflíku. Strojek oceníte také při blendování - tvorbě barevných přechodů. Jestli budete s FIMEM pracovat častěji, určitě se tato pomůcka dřív nebo později objeví i ve vaší tvořivé dílničce.
Čištění - pro precizní  čistou práci používejte latexové jednorázové rukavice, které snadno otřete. Fimo je vzájemně mísitelné a to i tehdy, když o to moc nestojíme.... Výbornou pomůckou jsou také obyčejné vlhčené ubrousky, kterými si při práci očistíte ruce, podložku i nářadí. Zejména strojek čistěte často a důkladně!

Ostatní pomůcky - vykrajovátka, extrudér, textury, razítka, modelovací špachtle, glazura, tónovací pudry,odlévací a modelovací formy, metalické folie aj. Ukázky a návody na jejich využití najdete v knížkách z našeho e-shopu.

Publikace

Fimo canes roličky a hranolky - Petra Nemravová
Hrajeme si s Fimo hmotou - Monika Brýdová
Kouzlení s Fimo hmotou - Monika Brýdová
Polymerové nebe, 18 nápadů od českých tvůrců 
Šperky z Fimo hmoty -
Monika Brýdová


Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena