vytvarny-kurz.cz / Výtvarné techniky / Malujeme na hedvábí

Malujeme na hedvábí

technika_hedvabi

Hedvábí je luxusní přírodní materiál za dostupnou cenu. Je lehké, příjemné na dotek, chladí i hřeje zároveň. Můžete si zakoupit hotové, ručně obroubené hedvábné polotovary i metráž na luxusní večerní róbu z vlastní dílny. Malování na hedvábí je příjemnou tvořivou relaxací, ať už upřednostňujete napařovací nebo zažehlovací barvy.

Tipy

Malování na hedvábí voskem
Malování na hedvábí - napařovací barvy

Fotogalerie

Materiál

Hedvábí - nejčasteji se  v obchodě setkáte s hotovými obroubenými polotovary (šály, šátky, kravaty aj.) označenými  jako Ponge 05, 08 nebo 10. Číslo označuje hustotu tkaní. Pongé 05 je jemné, průsvitné, vhodné  především na oděvní doplňky - šály a šátky. 08 a 10 je pevnější  a díky vyšší hustotě také méně průhledné. Habotai je lesklá příze s jednoduchou, pevnou vazbou. Hedvábí označené jako Habotai je kompaktnější než Pongé, není tak průsvitné a lze jej využít na jednovrstvé šité oděvy.
Chcete-li koupit hotový hedvábný dárek pro své blízké, podívejte se na naši prodejní galerii šál, šátků a kravat  v dárkovém balení od autorky ing. Hany Víchové.
Barvy na hedvábí
Zažehlovací barvy - vodou ředitelné a vzájemně mísitelné. V našem e-shopu vám nabízíme 52 odstínů německé firmy Kreul, které se prodávají pod názvem Javana. Pro svůj jednoduchý způsob fixace zažehlením jsou určeny zejména pro začátečníkům. Můžete vyzkoušet také tužidlo pro zahuštění barev na hedvábí, které se používá pro monotyp a šablony, akvarelový základ který snižuje rozpíjení barev pro malbu bez kontur nebo míchací bílou k namíchání pastelových barev.
Napařovací barvy AVANTGARDE JAVANA - 25 odstínů vzájemně mísitelných barev. Víčko obsahuje kapátko pro snadnější a přesnější dávkování barvy. Profesionální výtvarníci fixují tyto barvy ve speciálních napařovacích hrncích, v domácích podmínkách (bez kontur)  lze tyto barvy fixovat formou napařování v mikrovlnné troubě. Zažehlovací barvy "obalí" vlákna barvou a hedvábí se mírně natuží, napařovací vsáknou do vláken, hedvábí si uchová svůj lesk a barvy jsou zářivé a jasné.
Kontury k zažehlovacím barvám - 18 barevných odstínů pro malbu obrysových linek. V nabídce jsou kontury bezbarvé (linky po fixaci zažehlením a po vyprání zůstanou čistě bílé), barevné  kontury, perleťové nebo s glitry. Kontury se nanášejí přímo z tuby a fixují se zažehlením z rubu.

Pomůcky

Fantomový fix - slouží k předkreslení motivů na hedvábí i na textil. Linka předkreslená tímto fixem po 48 hodinách nebo při styku s vodou zmizí.
Efektní sůl - hrubá zrnka speciální soli nasypejte na  barevnou mokrou plochu, sůl natáhne vlhkost spolu s barvou a zanechá na hedvábí bílé nepravidelné efektní skvrnky. Vyzkoušejte také obyčejnou kuchyňskou sůl s jemnějším efektem nebo kypřící prášek!
TJANTING - pero na voskovou batiku. kovový rezervoár na vosk s dřevěným držátkem. V kovovém rezervoáru se nad svíčkou nahřeje vosk, který pak vytéká kovovou trubičkou a kreslí jemnou pravidelnou linku. Používá se v kombinaci se zažehlovacími barvami.
Batikovací vosk - směs včelího vosku a parafinu. Určeno do per na voskovou batiku.
Napínací rám - dřevěný nastavitelný rám pro šátky. Maximální nastavení je 110 x 110 cm. Rám se skládá ze 4 dřevěných dílů, šroubků, podložek a křídlových matic pro variabilní nastavení. Pro napnutí hedvábí na rám si můžete vybrat trojpřipínáčky, nebo napínací dvojháčky.
Tlaková pumpička na hedvábí - malá pumpička o obsahu 250 ml (max. množství tekutiny pod tlakem je 125 ml). Po natlakování rozprašuje jemnou barevnou mlhu. Vhodné pro barvení větších ploch a pro savovou techniku. U Sava však nezapomeňte  pumpičku i rozprašovač propláchnout vodou aby se časem nepoškodil.
Štětce používejte kvalitní štětce se špičkou, alespoň jeden tenký na jemné detaily, a silný na vlhčení hedvábí a vyplňování velkých ploch.

Publikace

Malované hedvábí - Iva Prošková
Hrátky s hedvábím - Petra Prokůpková


Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena