vytvarny-kurz.cz / Výtvarné techniky / Plstění vlny

Plstění vlny


plstění

Ať už se dáte cestou mokrého nebo suchého plstění, počítejte s tím, že vás svět vlny a jeho nekonečné možnosti na výrobu prostorových hraček, broží, obrázků i oděvních doplňků zcela pohltí.
Práce s vlnou je zcela nenáročná na pracovní místo a pomůcky a vlastnoručně vyrobené drobnosti vás budou hřát nejen použitým materiálem.

Tipy

Náhrdelník s plstěným květem

Fotogalerie

Suché plstění

Materiál

Vlna - na trhu se setkáte s česanou vlnou pro plstění různé tloušťky a různého původu. Tloušťka vlny je vyjádřena v micronech (1 micron je jedna miliontina metru). K dostání je vlna z českých oveček i superjemná vlna označována jako "merino", ta má tloušťku 14-25 micronů. Zejména začátečníkům jsou také určeny různé sety, které obsahují všechny základní potřeby pro práci s vlnou včetně návodu.

Pomůcky

Podložka - pro plstění za sucha se nejčastěji se používají podložky z PUR pěny , nebo speciální kartáče, které však mají vyšší pořizovací cenu. Podložka by měla být dostatečně velká aby se na ní dal výrobek dobře zpracovat a její výška by měla být 7-8 cm aby se při práci jehly nelámaly.

Jehly - pro plstění se používají specální filcovací jehly se zářezy. Vlákna vlny se při vpichování do sebe zasekávají pomocí zářezů na jehle. Čím déle budeme do vlny jehlou vpichovat, tím bude výrobek pevnější.

Publikace

Tvoříme z ovčí vlny - plstění jehlou - Jana Šilarová
Filcování - Lucie Jakubů, Gabriela Tomcová


Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena