vytvarny-kurz.cz / Výtvarné techniky / Ubrousková technika

Ubrousková technika


technika_ubrousky
Ubrousková technika (dekupáž) je jednoduchá, rychlá, efektní a stále oblíbená. Nemusíte umět malovat, stačí vzít do ruky nůžky, ubrousky a lepidlo a začít! Ubrousky můžete dekorovat v interieru takřka všechny materiály - květináče, sklo, textil, svíčky, dřevo, kov, plast ......

Tipy

Decopatch - sada šperků
Zimní svícen do okna
Ubrousková technika na textil
Obrázek na destičce s kuchyňským motivem

Fotogalerie

Materiál

Ubrousky - na ubrouskovou techniku se používají nejčastěji třívrstvé ubrousky s pestrými motivy. K dekoraci se používá pouze vrchní barevná vrstva, zbylé dvě vrstvy pečlivě odstraňte.
Lepidla - podle povrchu na který budete ubrousek aplikovat si vybírejte lepidlo. V nabídce jsou univerzální lepidla na většinu povrchů - dřevo, keramiku, plast. Některá z nich působí jako lepidlo a lak zároveň, nanášejte však jen tenkou vrstvu, při silné vrstvě lepidla by zdobené předměty zůstaly na dotek lepivé i po zaschnutí. Lepidla jsou určena pro použití v interiéru.
Aplikujete-li ubrousek na textil - použijte speciální lepidlo na textil, které se nanáší jak na textil, tak i na přilepený ubrousek a po zaschnutí lepidla se nalepený motiv přes pečící papír přežehlí. Tím se ubrousek "zataví" mezi dvě vrstvy lepidla a textil pak můžete bez obav prát. Nepoužívejte však na strečové materiály, ubrousek by se tahem mohl poškodit.
Lepidlo na svíčky  - použijte, pokud budete chtít svíčku zapálit. Pokud ji máte pouze pro dekoraci, postačí univerzální lepidlo.
Lepidla ve spreji - nejpoužívanější z této řady je lepidlo na tmavé povrchy které se nanáší na rub barevné vrstvy ubrousku, na něm zůstává bílý film a ubrousek je výrazný i na tmavém povrchu.
Akrylové barvy - vrchní barevná vrstva ubrousku je tenká a barvy na tmavém povrchu nejsou výrazné. pokud tedy nepoužijeme lepidlo ve spreji na tmavé povrchy, musíme ubrousky aplikovat na světlé povrchy, tmavé povrchy pak natřete akrylovou barvou, která je po zaschnutí voděodolná.
Strukturové pasty - s jejich pomocí dostanou zdobené předměty plasticitu a strukturu malby. Pasty jsou bílé, různé struktury (jemný - hrubý) a dají se natónovat akrylovými barvami.
Krakelovací lak - dá zdobeným předmětům vzhled starého popraskaného povrchu - patiny.
Odlehčená samotvrdnoucí hmota - pro plastické efekty.
Nůžky - kvalitní ostré špičaté nůžky vám usnadní práci.
Štětec - plochý štětec s jemnými štětinami (vel. 10 - 12). Kvalitní štětec ubrousky při lepení vyhladí, ostré štětiny a silnější tlak by mohl ubrousek navlhčený lepidlem potrhat.

Publikace

Ubrousková technika - pracovní postupy


Přidat komentář:

Vaše jméno: *
Váš e-mail: *
Nadpis: *
Komentář: *
Opište číslo: *
  * Pole označená hvězdičkou a podbarvením jsou povinná.
Pokud přispíváte do komentářů poprvé, seznamte se,
prosím, s pravidly pro publikování příspěvků

vyhledat
Copyright © 2007 - 2020 OPTYS, spol. s r.o.    Tvorba WWW Winternet, Všechna práva vyhrazena